مقاله

احیای رنگ

احیای رنگ به عملی گفته می شود که در تمام دنیا توسط دیتیلرهای حرفه ای و افراد علاقمند به ماشین جهت نوسازی و بازیابی رنگ خودرو صورت می پذیرد. هدف این کار از بین بردن ناملایمات شامل خش های گرد سطحی، اثرات فضله پرنده، اثرات باران اسیدی، هولوگرام و آثار پد و بعضی از خطوط عمیق می شود.

اصلاح رنگ واقعی به این معنا نیست که این ناملایمات توسط پولیش های پر کننده (فیلردار) از دید پنهان شوند، بلکه اصل ماجرا برداشته شدن مقدار کمی از سطح کیلر توسط پولیش های ساینده می باشد که با دستگاه پولیش برای یکدست کردن سطح مورد استفاده قرار می گیرد.
قبل از انجام احیای رنگ یک شستشوی با دقت و تخصصی باید انجام پذیرد.ماشین شسته می شود تا آلودگی و ذرات باقی مانده از روی سطح برداشته شود سپس از یک خمیر کلی با کیفیت جهت از بین بردن بقایای ذرات مثل قیر و ذرات شیمیایی و صنعتی استفاده می شود. بسیار مهم است که این ذرات قبل از پروسه احیای رنگ از روی سطح برداشته شوند چون ممکن است این ذرات به داخل پد نفوذ کند و باعث صدمه زدن به سطح شود.همچنین برداشتن ذرات قبل از احیای رنگ کمک می کند که دستگاه پولیش به راحتی و آزادانه جابجا شود و نچسبد.در آخر این کار سبب می شود که در حین انجام عمل احیای رنگ بتوانید به خوبی سطح رنگ را رصد کنید.

پولیشکاری یک عمل چند مرحله ای است.از پولیش های زبر جهت لایه برداری استفاده می شود و از پولیش های نرم جهت از بین بردن آثاری که پولیش های زبرتر سبب شده اند استفاده می شود. به طور معمول از دستگاه ضخامت سنج حین احیای رنگ استفاده می شود.استفاده از دستگاه ضخامت سنج قبل، حین کار و پس از اتمام پروسه باید استفاده شود تا میزان لایه برداری مشخص شود و از آسیب رسیدن به سطح و نازک شدن بیش از حد کیلر جلوگیری شود.

لامپ های هالوژن و ال ای دی که نور را به خوبی بازتاب می دهند می تواند استفاده شود تا میزان موفقیت در حین انجام کار تحت نظر قرار گیرد.

بعضی از خطوط عمق زیادی دارند و ریسک زیادی را برای از بین بردن میطلبد و باید از تکنیک های خاص توسط دستگاه پولیش و محصولات برای از بین بردن آنها استفاده کرد تا دید آنها در نور، کمتر آشکار باشد.

بعد از احیای رنگ، بدنه خودرو باید با ایزوپروپیل الکل دستمال کشیده شود تا چربی های باقی مانده حاصل از پولیش پاک شود تا کیفیت کار و قسمت هایی که نیاز به کار بیشتری دارند مشخص شود.بعد از پایان کار احیای رنگ براقیت بسیار زیادی به چشم می خورد و تمامی ناملایمات و ذرات از روی سطح از بین رفته است. احیای رنگ پروسه ای بسیار حساس می باشد و معمولا زمان‏بر ترین بخش از دیتیلینگ خودرو است و نیاز به تخصص زیادی دارد.افراد آماتور برای این کار ابتدا باید بر روی خودرو خودشان این عمل را انجام دهند تا از توانایی خود در این کار اطمینان حاصل کنند.

نتیجه گیری:

احیای رنگ به عملی اتلاق می گردد که طی آن خط و خش ها و ناملایمات از سطح کیلر خودرو زدوده می شود و طی انجام آن از دستگاه ها و پولیش های مختلف استفاده می شود. خودرویی که احیای رنگ به درستی بر روی آن انجام شده باید در زیر نورآفتاب نیز بدون خط و خش باشد.

در آخر تشخیص این مسئله که احیای رنگ اصولی بوده و یا توسط پولیش های فیلردار به رنگ آسیب رسانده شده مهم است زیرا نام این کار را نمیتوان احیای رنگ گذاشت چون در واقع آسیب ها و ناملایمات توسط پولیش های غیر استاندارد و فیلردار پوشانده شده و پس از شستشو دوباره پدیدار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *